Tilki SEO

SEO (Search Engine Optimization) ve SEM (Search Engine Marketing), sayısal pazarlama dünyasında sıkça kullanılan iki mefhum. Fakat bu iki mefhum mevzuya hakim olmayanlar açısından birbirine karıştırılabiliyor.

Özellikle online hileışdoneş firmaları ve internetten satış yaratıcı e-tecim siteleri muhtevain nazik olan bu iki mefhum, yeni kitlelere erişebilmek ve pazarda öne çıkabilmek hesabına önemlidir. Her iki mefhum da web sitelerinin taharri motorlarındaki görünürlüğünü pozitifrmaya yardımcı olur, ancak aralarında çeşitli farklar bulunur.

Bu nedenle bu makalemızda dem dem birbirine karıştırılabilen SEO ve SEM arasındaki farkları anlatacağız. Öncelikle SEM kavramını beş altı daha heveslikurum ve beraber inceleyelim.

SEM: Arama Motoru Pazarlaması

SEM (Search Engine Marketing) ya da Türkçe olarak Arama Motoru Pazarlaması, markaların taharri motorları üzerinde daha görünür ve daha ulaşılabilir olması muhtevain meydana getirilen çhileışmalara denir.

Arama motoru reklamcılığı olarak da tanılamamlanan SEM, taharri motorlarında ücretli reklam kurumı gerçekleştirilerek web sitelerinde yoğunluk peşışı çalışmalemlerinin hepsine denir. En pop ve pıtrak kullanılan SEM aracı ise Google Ads’dir.

Bellik bilinirliğini ve bellik kıymetini pozitifrmaya müteveccih bir çhileışma olan SEM, jüpiter kitlesini yükseltmek açısından da berenarı önemlidir. Başkaca SEM çhileışmaları ile trafiğinizi müdrike ilave şansı yakalayabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilindik SEO çhileışmaları ise SEM’in aksine ücretsiz çhileışmalardır. SEM belirli bir bütçe muhtevain verilen reklamları kapsarken SEO çhileışmaları belirli anahtar kelimelerde sözıcı bir yükseliş elde geçirmek muhtevain meydana getirilen çhileışmalardır. Elkızı, bu kontralaştırmayı beş altı daha heveslikurum.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar

Öncelikli olarak SEO ve SEM çhileışmaları arasındaki ayırt; fevkda da belirttiğimiz üzere SEM’in belirli bir ücret kontralığında, SEO’nun ise muhtevaerik üretim maliyetleri hariç ücretsiz şekilde gestaltlabilmesidir. Doğrusu SEO muhtevain en başta içinde ne olduğu üretirken harcanan maliyet dışında başarım göstermesi muhtevain yeni bir ödeme gestaltlmaz.

Bunun dışında bir önemli ayırt da hızdır. SEM çhileışmalarında sonucu daha hızlı şekilde elde edersiniz ve trafiğinizi kısa müddet içinde pozitifrabilirsiniz. Bunun aksine SEO çhileışmaları ise uzun soluklu çhileışmalardır. SEO çhileışmaları yaparken uzun vadeli şekilde düşünmeli ve sitenizdeki iyileştirmeleri aşama aşama yapmalkaloriız.

Bu iki sayısal pazarlama mefhumı arasındaki bir gayrı önemli ayırt da doğallıktır. SEM çhileışmaları ücretli reklam çhileışmaları olduğu muhtevain doğallığa odaklanmaz, hızlı sonuç almaya odaklanır. Fakat SEO çhileışmalarında bu gidişat değişikdır. SEO çhileışmaları daha natürel icraatı kapsar ve sitenize daha uzvi bir yoğunluk rahatışı sağlamlar.

Bu iki mefhum, muhtevaerik itibarıyla da çeşitleme gösterir. SEO çhileışmalarındaki muhtevaerikler kullanıcı deneyimini pozitifrmaya ve kullanıcıların Google sorgularını vermeye yöneliktir. Doğrusu daha çok kullanıcı faydasına odaklıdır. SEM çhileışmalarında ise nişane daha ticari olduğu muhtevain muhtevaerikler SEO çhileışmalarındaki üzere olmayabilir.

Fakat bu düşünmek değildir ki SEM muhtevaerikleri kalitesizdir. Sadece iki mefhum arasındaki muhtevaerik konseptleri ve odaklar değişikdır. Başkaca belirtmekte yarar var: Bu iki kavramdan biri diğerinden daha sağlıklı ya da daha üstün değildir. Markaların pazarlama stratejilerine ve ihtiyaçlarına göre ikisinden de faydalanılabilir.
Ovamızın burada sonuna geliyoruz, fakat okumaya devam geçirmek istiyorsanız Pandemi Sürecinde Değişen Mahveden Davranışları: Sayısal Tahavvülün Yükselişi makalemıza geçebilirsiniz.

https://tilkiseo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir